Korony porcelanowe

Korony porcelanoweKorony porcelanowe to idealny sposób na odbudowę zęba lub zębów, które zostały złamane bądź też zęba, który został osłabiony i zniszczony przez próchnicę lub dużą dziurę w zębie. Korona stomatologiczna zakładana jest na powierzchnię pozostałego zęba nadając mu kształt i kontur naturalny przy jednoczesnym jego wzmocnieniu. Korona zwana jest czasami czapeczką, ze względu na sposób mocowania do zęba.

Pytania i odpowiedzi na temat koron stomatologicznych:
Kiedy zdecydować się na założenie korony dentystycznej?

 • Ząb mógł ulec osłabieniu  przez  wcześniejsze założenie dużej  plomby dentystycznej
 • Kiedy plomba jest przebarwiona, korona powinna poprawić wygląd zęba
 • Jeżeli ząb był leczony kanałowo, korona będzie niezbędna dla ochrony osłabionego zęba
 • W sytuacji, kiedy ulegnie się wypadkowi
 • W celu stabilnego utrzymaniu mostu dentystycznego korony są blokowane w most dentystyczny

Z czego zrobione są korony?
Korony wytwarzane są z różnorodnych materiałów, trwają również badania i testy nad nowymi, bardziej udoskonalonymi materiałami.
Oto kilka z nich dostępnych na rynku:

  • Korony porcelanowe na podbudowie ze szlachetnego metalu, jest to główny materiał dla koron. Rdzeń takiej korony stanowi metal szlachetny np. złoto bądź cyrkon. Na tak przygotowaną podbudowę napala się porcelanę.
  • Porcelana: te korony nie są tak wytrzymałe jak korony na podbudowie z metalu szlachetnego, jednakże wyglądają bardzo naturalnie i często używane są na przednie zęby.
  • Porcelana i kompozyt : kombinacja materiału kompozytowego i porcelany. Takie korony mogą wyglądać bardzo naturalnie, jednakże nie są one wytrzymałe jak porcelanowe korony, wsparte na metalu
  • Korona porcelanowa na podbudowie metalowej: standardowa korona na szkielecie metalowym, napalana porcelaną. Najczęściej stosowana rekonstrukcja.

Czy korony będą widoczne?
Nie. Korona zostanie wykonana tak, aby pasowała do twoich pozostałych zębów. Odcień zębów sąsiadujących będzie tak dobrany, aby wyglądał naturalnie i pasował do otaczających koronę zębów. Korona tymczasowa  wykonywana zazwyczaj z akrylu, będzie umocowana na koniec pierwszego spotkania i będzie tam aż do wykonania prawdziwej korony i umocowaniu jej na miejscu tymczasowej. Korona tymczasowa może być minimalnie widoczna, ale jest to tylko tymczasowe rozwiązanie przez około 2 tygodnie.

Jak długo trwa cały zabieg?
Musisz odbyć przynajmniej dwie wizyty: pierwsza na przygotowanie niezbędnych informacji przez dentystę, pobranie wycisku na koronę, wybranie odcienia oraz założenie korony tymczasowej, a druga  na założenie już gotowej korony

Czy to boli kiedy ząb jest przygotowywany pod koronkę?
Nie. Stosowane jest znieczulenie miejscowe, odczucie jest podobne jak przy wypełnianiu zęba

Na jak długo wystarczają korony?
Długość życia korony zależy od tego jak będziemy o nią dbać. Sama korona nie ulega próchnicy, jednak może się ona rozpocząć w miejscu połączenia korony z zębem. Jest to bardzo istotne, aby utrzymywać ten obszar w czystości tak jak pozostałe zęby jeśli nie chcemy, aby próchnica zagrażała koronie. Odpowiednia higiena  pozwoli koronie utrzymać się na bardzo długo.

Jak korona jest przymocowywana do zęba?
W momencie kiedy korona zostanie dopasowana a jej wygląd będzie cię zadowalał zostanie ona połączona z zębem specjalnym dentystycznym cementem. Ten cement łączy również plomby z zębem, dzięki czemu utrzymują się na miejscu bardzo długo.

Czy będę  odczuwał, że mam koronę?
Ponieważ kształt korony będzie nieznacznie różnił się od posiadanego wcześniej zęba możesz odczuwać dyskomfort na początku. Po kilku dniach nie powinieneś już czuć różnicy. Korona może wymagać lekkich poprawek jeżeli czujesz że wystaje poza powierzchnie linii pozostałych zębów. Jeżeli to odczujesz powiedz dentyście o problemie, a on dokona korekty.

Czy istnieje alternatywa dla koron?
Licówki stomatologiczne mogą być alternatywą (przy odpowiednim zgryzie).  Dentysta poinformuje cie o wszelkich innych formach zastępczych dla koron.

źródło: videodentysta.pl

6 komentarzy

 1. Karioka pisze:

  Witam, robię sobie dwie korony pełnoceramiczne na dwójkach które były martwe i brzydkie, ale teraz trochę się boje co zrobię jak się ukruszą albo złamią i zaczynam trochę żałować ze wydałam 1400zl za dwie korony. Ile wytrzymują takie korony wie ktoś??? Czy mogę mieć z nimi jakieś problemy???

 2. iza-bella pisze:

  Znam sporo osób które mają porcelanę i nie spotkałam się z przypadkiem żeby coś się ukruszyło czy ułamało, tak więc spokojnie. Dobrze zrobiłaś, martwe zęby wyglądają szkaradnie…

 3. sylvia pisze:

  Koleżanka ma korony pełnoceramiczne na górnych jedynkach i dwójkach od 6 lat i ciągle wyglądają świetnie. Nic jej się nie ukruszyło.

 4. marlena.bunny pisze:

  Mam też korony na trzech przednich zębach z których jestem zadowolona. Ale to pewnie dlatego ze wszystkie są bez nerwów i nie biorą udziału w gryzieniu. dodatkowo mój zgryz nie jest idealnie prosty więc nie ma ryzyka że górne będą ścierać dolne. A korony to nie ten sam materiał co naturalny ząb.

 5. walek pisze:

  Ile zapłacę za wstawienie dwóch koron?

 6. sylvia pisze:

  Wszystko zależy jaki gabinet wybierzesz. Przykładowy cennik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>